تبلیغات
دنیای داروها - مثالهایی برای اهمیت حق فنی برای عامه!
 
دنیای داروها


چهارشنبه هجدهم تیر 1393

درسته ممکنه بیان بدیهیات عجیب بنظر برسه. اما مشکل اینجاست که ما خیلی پروپاگاندا و تبلیغ برای نقشمون انجام ندادیم. قصدمون البته منت گذاشتن نیست. بیان روندی هست که در ذهن ما اتفاق می افته و انجام میدیم  و طرف مقابل ما که بیماران هستند یا اصلا متوجه این اتفاقی که به نفع سلامتشون هست نشدن یا حتی بالعکس رفتار ما رو در جهت منافعی و خواست و میل خودشون میدونن درحالیکه در نهایت سلامت بیمار دلمشغولی و نیت کار ما بوده.

 امروز بعد از 12 ساعت شیفت بودن آمدم خونه.با قدرت بیشتری مشاوره دادم.نسخه چک کردم.5مورد پرومتازین واسه بچه های 2 ماهه از پزشک بیمارستان گرفتم.دستورهای عجیب و غریب.با 2تا نسخه پیچ که درب قوطی نیتروکانتین رو باز گذاشتن و خراب شده بود برخورد کردم و جریمه.حداقل 30تا مشاوره داشتم.الانم انگشتم درد میکنه 300تا نسخه دستور زدم...شبانه روزی هست داروخونه....شمارو نمیدونم اما بهوجای اینکه با افرادی که هیچی نمیدونن بحث کنیم.بیاین به فکر راه حل باشیم...حقم نبود که تو تلویزیون بی ارزشم کنن
 
* توضیح اینکه منابع علمی تجویز پرومتازین برای کودکان زیر دو سال را توصیه نمیکنند. داروی نیتروکانتین شرایط نگهداری خاصی داشته و در صورت عدم نگهداری صحیح به سرعت کارایی و اثر بخشی خود را از دست میدهد.
 
 - دیروز بیمار اومده بودن داروخانه و دستش یه نمونه قرص متوکلوپرامید که ضد تهوع هست بود و سه ورق خواست. برای اینکه علت مصرف مزمنش رو چک کنم پرسیدم که عزیزم برای چی مصرف میکنی ؟ که در جواب گفتن دارو رو میدین یا نه؟ چیکار داری برای چی میخوام و در این حین از داروخانه تشریف بردن

* مصرف دراز مدت داروی متوکلوپرامید میتواند منجر به عارضه تاردیو دیسکنزی شده که درمان و کنترل بسیار دشواری دارد و لازم است بیمار اطلاعات مورد درخواست داروساز را که نهایتا به نفع وی است درمیان گذارده و برای انتخاب مناسبتر دارو یا ارجاع به پزشک برای بررسی های بیشتر از مشورت وی استفاده کند.
در واقع نگاهی که مایل به حذف حق فنی است منافع کوتاه مدت خود را میبیند منجمله دسترسی بدون فیلتر به داروها و کاهش اندک هزینه. اما وقتی لازم است برای عدم ارائه (نفروختن دارو) داروساز وقت و انرژی صرف کند و با علمی که از عوارض دارو دارد داروهایی که قانونا مجاز به عرضه و فروش هستند (OTC) را بعد از مطمئن شدن از مصرف صحیح دارو در اختیار بیمار قرار دهد. چیزی غیر از خرید و فروش طبق قانون نیاز است. دانش و مدیریت مصرف داروی بیمار
 
 - بیماری که وضع مالی قوی نداشت به داروخانه آمده و نسخه از همکار ارتوپد داشتن که داروهای ناپروکسن و دپومدرول و شیاف دیکلوفناک و قرص پنتومد آلمانی درج شده بود. بعد از محاسبه هزینه و واکنش بیمار، داروی پنتومد را که در درمان بیمار اهمیت کمتری داشت و برای کنترل عوارض داروهای NSAID تجویز شده بود با داروی ایرانی معادل جایگزین شد.
* تشخیص اینکه اولویت در درمان با کدام داروست و تفاوت کارایی برند های دارویی تا چه سطح است نیاز به دانشی دارد که در نهایت به نفع بیمار خواهد بود.
 
- برای بیماری که دنبال قرص کلسیم خارجی بود و مایل هم بود هزینه متناسب با کیفیت دارو دریافت کنه توضیح دادم که در فرمهای کلسیم کربنات تفاوت زیادی در فرمولاسیون دارو وجود ندارد و الزاما در این دارو قیمت بیشتر معادل کیفیت بالاتر نیست.

* تشخیص اینکه در مورد هر دارو تفاوت بایواکی والانسی و میزان جذب و کیفیت ساخت چه میزان بر روی اثر بخشی و نیاز درمانی بیمار با توجه به بیماری که دارد، چقدر اهمیت دارد نیاز به دانشی دارد که با صرفا با تجربه به دست نمیاید و دانش آکادمیک پشتوانه آن است.
 
 - بیمار در داروخانه درباره قیمت یک بسته تریپل فکلس سوال داشت و مدام اشاره میکرد که از داروخانه دیگری به قیمت 63 هزار تومان خریده حال اینکه حداقل یکسال است قیمت دارو بدون تعرفه حق فنی 65 هزار تومان است و قیمت قبلی هم 63 نبوده.
چیزی که بیمار به احتمال زیاد نمیدانست تفاوت تریپل فلکسی که داروخانه از شرکت های پخش معتبر تهیه میکند و تریپل فلکسی که احتمالا در هند و پاکستان با بسته بندی کاملا مشابه و بصورت قاچاق وجود دارد.
مسلما این غیر از بحث قانون و نظارت، بحث وجدان شخصی و اولویت داشتن مسائل اخلاقی و علمی به مادی است. درصورتی که دیوان اعتباری برای حق فنی قائل نیست تبعات مخرب حذف داروساز از سیستم نظارت توزیع و تمام تبعات آن را نیز باید بپذیرد.
 
 - نسخه ای اومده بود داروخانه از متخصص قلب برای بیمار بستری از بیمارستان که پلاویکس و امپرازول داشت.
اون موقع با پزشک نتونستم تماس بگیرم و به بیمار هم نمیخواستم چیزی در این باره بگم. داروهای نسخه رو بجز امپرازول بهش دادم و تو به برگه براش نوشتم که بجای امپرازول پنتوپرازول داریم و گفتم که با پزشکش هماهنگ کنه اگه بخواد این داروی مشابه رو بیاد بگیره و یه شماره تماسی هم از پزشک برام بیاره
 
* تداخل این دو دارو باعث کاهش شدید اثر داروی پلاویکس و افزایش زیاد خطر بروز لخته در بیمار میشود و اخلا حرفه ای حکم میکند بیمار مستقیما از اشکالی که در نسخه دیده میشه مطلع نشه و داروساز با پزشک مستقیما و خصوصی صحبت کنه.
 
 - بیمار به داروخانه اومده بود و آدرس متخصص روانپزشک رو میخواست و بعد که پرسیدم برای چه ناراحتی میخواد مشخص شد برای درمان سردردهای میگرنی بوده که به پزشک متخصص اعصاب و روان معرفی شد
 
* خیلی اوقات بیماران اولین مراجعه شان برای حل مشکلاتشان داروخانه است و حضور کسی که تسلط به داروها داشته و کلیات بیماریها را بداند باعث راهنمایی بهتر بیماران برای رسیدن سریعتر به درمان می شود.
 
- باز هم بیماری که بدنبال تهیه قرص ارگوتامین سی بود . بعد از سوال متوجه شدم که سالهاست از این دارو استفاده میکنه و از محدوده دوز مجاز روزانه و ماهانه هم بیشتر مصرف میکنه و هیچ داروی دیگه ای هم برای کاهش حملات میگرنی اش دریافت نمیکنه . بدون اینکه دارویی به بیمار بدم و خب منفعت! مالی داشته باشیم راهنمایش کردم که الان درمانهای بهتر و با عارضه کمتری هست که میتونه با ویزیت مجدد دریافت کنه.
قاعدتا نبود داروساز و صرفا حضور یک تکنسین تجربی که درامدش صرفا از راه فروش و عرضه دارو هست نمیتواند باعث مدیریت و تصمیم گیری درست به نفع سلامتی بیمار باشه
 درسته در چهره بیمار نارضایتی مشهود بود و فکر میکرد من میخوام براش هزینه تراشی! کنم و فکر میکرد حالا که با این داروی ارزون دارم اینهمه سال سردردم رو خوب میکنم و تا بحال چیزیم نشده. چرا داروخانه کار منو راه نمیندازه و منو جواب کرده...
 
- متخصص انکولوژی به داروخانه تماس گرفتن و از من برای بیمارشون میپرسیدن که چه دارویی برای استاف داریم خوراکی یا تزریقی

* خیلی از سوالات برای همکاران پزشک پیش میاد. اعم از وجود فرمهای دارویی در داروخانه، مقایسه هزینه ها، اثربخشی و بیمه و خیلی مسائل دیگه که پاسخگویی به این سوالات بر اساس تجربه بدست نماید و باید قبلا دانش آکادمیک آن مهیا باشد.
چیزی که در سلامت بیمار و درمان نقش دارد اما خصوصی است و به چشم نمیاید
 

 - افراد مسنی که مرتب ویتامین دی 50000 واحد را مصرف می کنند مشاوره دادم که میزان ان را در خون خودشان کنترل کنند .که در بعضی از انها میزان ویتامین دی به مرز مسمومیت هم رسیده بود که دارو را قطع کرده و با تشکر و سپاس انها روبرو شدم.
به بیمار مسنی که دچار خارش بود برای ازمایش دیابت مشاوره دادم که بعدا مطلع شدم نتیجه ازمایش مثبت بوده .و خانواده شان تشکر فراوان کردند .
در هردومورد از فروش دارو خودداری کرده که از نطر تجاری به ضرر داروخانه ام می باشد .در هیچ فروشگاهی فروشنده از فروش استنکاف نمی کند .امیدوارم روزی اقایان فرق داروخانه و فروشگاه را بفهمند .

برگرفته از وبلاگ pharmacist.blogfa.com دکتر هادی اخوت پور


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 30 فروردین 1398 11:16 ب.ظ
プラダスーパーコピー、偽物プラダバッグコピー激安専門店
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 04:47 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how
can we communicate?
چهارشنبه 22 شهریور 1396 12:16 ب.ظ
Very quickly this site will be famous amid all blogging users,
due to it's pleasant articles or reviews
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:40 ب.ظ
This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
(well, almost...HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
شنبه 14 مرداد 1396 02:21 ق.ظ
I like the valuable info you supply on your articles.
I'll bookmark your blog and test again here regularly. I am somewhat certain I
will be informed a lot of new stuff right right here!
Good luck for the next!
جمعه 6 مرداد 1396 10:37 ب.ظ
I do trust all of the ideas you have presented in your post.

They are really convincing and can certainly work.

Nonetheless, the posts are too quick for newbies.
Could you please prolong them a bit from subsequent time?
Thank you for the post.
چهارشنبه 21 تیر 1396 08:54 ق.ظ
Keep on working, great job!
یکشنبه 21 خرداد 1396 10:40 ق.ظ
I am extremely impressed together with your writing skills as smartly as with the layout to your weblog.
Is that this a paid subject matter or did you customize it yourself?
Anyway keep up the excellent high quality writing, it is rare to
peer a nice weblog like this one these days..
سه شنبه 2 خرداد 1396 04:48 ب.ظ
My developer is trying to convince me to move to .net
from PHP. I have always disliked the idea because of the
expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on numerous
websites for about a year and am worried about switching to another
platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
Any help would be really appreciated!
سه شنبه 2 خرداد 1396 03:06 ب.ظ
This article is actually a pleasant one it assists new internet users, who are wishing for blogging.
جمعه 29 اردیبهشت 1396 04:47 ق.ظ
We're a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
Your site offered us with valuable information to work on. You have performed an impressive job and
our whole neighborhood shall be grateful to you.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 11:19 ب.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured
I'd ask. Would you be interested in trading
links or maybe guest writing a blog article or
vice-versa? My website covers a lot of the same subjects as yours
and I believe we could greatly benefit from each other. If you might
be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from
you! Excellent blog by the way!
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:09 ب.ظ
I blog often and I really thank you for your content. Your article has truly peaked my interest.

I'm going to book mark your site and keep checking for new information about once a week.

I opted in for your Feed too.
چهارشنبه 25 تیر 1393 09:53 ق.ظ
سلام. وبلاگت خوبه ولی بهتر هم میشه اونم با طراحی یک قالب اختصاصی .اگه کارت شارژ مجانی هم خواستی یه سر به سایت من بزن. لطفا منو با عنوان بازی آنلاین لینک کن. ممنونم
چهارشنبه 25 تیر 1393 01:30 ق.ظ
همه ادعای رفاقت می كنند ، اما كسی كه كه آن را ثابت می كند رفیق حقیقی است. ماکسیم کورگی
--------------
http://www.robotblog.ir سیستم اتوماتیک ارسال نظر گروهی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دریافت کد جملات شریعتی